Azt szeretném kérdezni, hogy meg lehet-e tanítani egy kutyát arra, hogy az udvarnak csak 1 bizonyos részén végezze a dolgát? Ha igen, hogy fogjak hozzá? Segítségét előre is köszönöm!
Üdvözlettel: Ibolya
Kedves Ibolya!
A „Kerttisztaság” azért nehéz feladat, mert olyasmiről akarjuk leszoktatni a kutyát ami számára természetes. Ugyanakkor nem lehetetlen feladat csak kitartást és odafigyelést igényel. Jelölje ki a kutyának a „wc”.jét és ezen a helyen hagyjon eleinte 1-2 ürüléket. A kert többi részén viszont ne legyen ürülék. Figyelje meg a kutyát, melyik napszakban szokta elvégezni a dolgát – ebben segít ha mindig ugyanakkor kap enni, viszik sétálni stb. – és ebben az időszakban kísérje a „wc”-jére. Ha a kutya jó helyre ürít akkor dicsérje, jutalmazza, ha nem jó helyre akkor rászólhat és rögtön szedje össze, vízzel öblítse le, hogy ne maradjon szaga. Kölyök kutyánál könnyebb a feladat, ha a kutya viszont már évek óta piszkít az egész kertben akkor nem lesz könnyű megértetni vele, hogy mostantól nem lehet.
Sok sikert!
Nati Népszigeti Kutyaiskola Népszigeti Kutyaiskola
Egy 12 éves törpe schnauzerem van és most költöztünk új lakásba. A felújítás során mindig vittük magunkkal, hogy szokja, és már tényleg azt hittük minden rendben lesz, mert már tudta hányadik emelet és melyik ajtóhoz kell menni. De eljött a szörnyű valóság, hétfőn indultunk dolgozni és nem ugatott a kutya hanem VISÍTOTT, mint a farkasok a holdat. Sajnos ezt már tapasztaltuk sokszor, amikor még a szülimnél laktunk, de ott a lakók elviselték mert tudták, hogy abba marad, de az új helyen sajnos a szomszédok leveleket írnak, hogy sír a kutya és hogy zavarja (valószínű egy bizonyos szomszédról van szó). Ha jutalomfalatot hagytunk ott nem segített, ha a papucsomat az sem, lehet a túlzott kényeztetés tett rosszat.... Legutóbb állatorovosnál voltam ezzel a problémával és tanácsként feromon sprayt ajánlott. Kössek a nyakára kendőt fújjam be illetve a helyét, meg a lakást...Illetve egy drasztikusabb megoldást ajánlott az elektromos ugatásgátló nyakörvet. Sajnos nem tudom, hogy mi történik otthon, mert ugyebár dolgozni el kell jönni. Még a rádiót is bekapcsolva hagytam neki, de ahogy kitettem reggel a lábam ismét elkezdte a visítást.
Nem tudom milyen megoldást lehetne, de szeretném ha nem szorongna a kutya ha esetleg egyedül marad, vagy ha kocsiba ül vagy ha épp olyan kedve van ne sivalkodjon.
Kérem, ha bármilyen lehetősége van szívesen fogadnánk, mert nem a lakók érdekelnek, hogy mit szólnak, hanem a kutya.
Válaszát előre is Köszönöm!!
Kedves Gazdi!
A kutyák nem csak gazdáikhoz, hanem a lakóhelyükhöz is ragaszkodnak. Jellemzően időbe telik amíg elfogadja az új helyét (kb. 2 hónap) A kutyának nem elég azt megszoknia, hogí új helyen lakik, azt is meg kell tanulnia, hogy egyedül kell lennie egy új helyen. Ha valóban „csak” ez a probléma akkor a fokozatossággal tudnák megkönnyíteni a dolgát. Ha a háttérben tekintély válság áll, vagyis a kutya aggódik a gazdákért akkor érdemes lenne felkeresni egy szakembert.
Remélem tudtam segíteni!
Nati Népszigeti Kutyaiskola Népszigeti Kutyaiskola
egy éves tacskó kutyám van aki nagyon hozzánk nőtt! Annyira hogy nem marad itthon egyedül csendben! 4 napja kezdtük el az egyedülléthez való hozzászoktatását mert sajnos 2-3 órára egyedül kell maradnia itthon! A szomszédnénitől tudom hogy ugat és vonyit kisebb nagyobb hangerővel! Ha kimegyek a lépcsőházban és hallgatózok 10 perc után jöhetek visssza hozzá és erőteljesen rászólok hogy csend! Maradj csendben! Aztán kimegyek és 10 perc múlva megint hallom hogy ugat! Mit tegyek? Hagyjam ugatni amikor kint hallgatózom vagy jól teszem hogy mindig visszamegyek és erőteljesen rászólok? Mennyi idő az mire megtanulja? Válaszát előre is köszönöm! csicsi
Kedves Csicsi!
Az alap elképzelés jó, hogy fokozatosan szoktatják az egyedülléthez a kutyust. Nagyon fontos, hogy amellett, hogy megérteti vele, hogy nem szabad ugatni – leszidja amikor ugat – azt is meg kell neki mutatni, hogy mi az a viselkedés amit elvár tőle. Tehát amikor nem ugat akkor jutalmazza. Kezdetben legyen két-három perc távollét és jutalom ha csendben volt, aztán 5 perc és így tovább. A kutya megérti, hogy mit vár el tőle és remélhetőleg hamar megtanulja, hogy nincs mitől tartania, a gazdi visszatér hozzá.
Nati Népszigeti Kutyaiskola Népszigeti Kutyaiskola
üdvözlöm egy olyan problémám lenne hogy egy kilenc honapos keverék kutyusom van. tömblakásba lakunk és mikor elmegyünk dolgozni az idő alatt ő végig vonyit sir nem tudok már mit tenni a lakok már szová teték hogy egész nap sir a kutya kb egy honapja csinálja ezt eddig semmi probléma nem volt vele szeretnék tanácsot kérni mit tegyünk vele????????????, köszönöm válaszát
Kedves Gazdi!
A szeparációs stressz ebben az esetben valószínűleg csak egy tünete a problémáknak. Ahogy a kutya felnőtté válik, megváltozik a kapcsolat igénye a gazdával, és ha ebben az időszakban elveszítjük a pozíciónkat akkor már nem egyértelmű, hogy ki függ kitől, ki vezet kit. Ha a kutya kétségbe vonja a vezetői képességeit, nem hiszi, hogy tud magára vigyázni a külvilágban akkor viselkedhet így aggodalmában.
Tűzoltásra próbálják meg lefárasztani a kutyát mielőtt otthon marad, hagyjanak neki elöl interaktív játékokat, csontot, hogy elfoglalja magát. Ugyanakkor nem hiszem, hogy ez hosszú távon megoldást nyújthat. Érdemes lenne felkeresniük egy szakembert aki megismerve a közös életüket fel tudja mérni, hogy miből fakad a probléma és tanácsot tud adni.
Remélem tudtam segíteni!
Nati Népszigeti Kutyaiskola Népszigeti Kutyaiskola
A problémám a következő lenne.Van egy 1,5 éves terrier keverék kislány (ivartalanított) kutyám.Ez év márciusa óta járunk kutyaiskolában. Eddig mindent nagyon szépen elsajátított.Megtanultuk a helyben maradást a "fekszik- marad " parancsszóval, majd az "ott fekszik " parancsot melyből mindíg behívjuk a kutyát. Az elején ez is ment. Néhány hete elkezdtük azt gyakorolni, hogy a kutyákat lefektetjük egy sorba fekszik-marad parancsal és addíg kell várakozniuk, míg vissza nem megyünk hozzájuk és fel nem oldjuk őket. Nekünk ez egyáltalán nem megy.Lefekszik ugyan de néhány másodperc múlva feláll, többször vissza kell fektetni, de a második ,harmadik alkalom után már lefeküdni sem hajlandó. Ott fekszik parancsnál ugyanez a helyzet nem várja meg míg hívom, hanem feláll, és már visszafeküdni sem hajlandó. Az oktató nem igazán mond semmit, hogy mit tegyek, csak annyit, hogy ezt nem szabad neki megengedni, meghogy a fejemre nől a kutya. Néhány nagyobb kutyánál, akik szintén így viselkedtek, kevés erőszakot is alkalmazott. De én nem erőszakkal szeretném megoldani a dolgot, hanem úgy hogy a kutya azért engedelmeskedjen, mert az neki is jó.( Egyébként jutalmazáson alapuló módszerrel tanulunk)De mit csináljak ha egyszer nem marad ott és nem fekszik le. Otthoni gyakorlás kereteiben szépen megy mindkét dolog, pedig a másik kutyám ott mászkál körülötte az udvaron, igaz ha az öreg elkezd valami miatt ugatni , akkor a kicsi is felugrik és elfut, de vissza tudom hívni és újból tudom kezdeni a feladatot.Másik probléma hogy a tanult dolgokat pl pórázon vezetés , az utcán nehezen tudjuk kivitelezni. Már mikor a póráz előkerül felpörgeti magát.( hetente 2-3 alkalommal sétálunk) A séta elején egy keveset futunk, majd felvesszük a sétatempót. A kicsit minden érdekli, siet és huzza a pórázt. Ilyenkor jutalom falattal sem lehet vele a kapcsolatot felvenni, mert nem érdekli , elfordítja a fejét. Kb. a sétaut felénél mikor már kicsit megnyugodott, már hajlandó figyelni rám, elfogadja a jutifalatot és tudjuk gyakorolni a pórázon vezetést, de csak addig míg tart a jutalom falat.Mindezek ellenére otthoni környezetben nagyon nyugis kutya. Nem ugat, nem rombol a lakásban ha egyedül van,tud kultúráltan viselkedni, barátságos.Esti étkezésnél mindíg én eszek előbb és a tied szó elhangzása után ő, az ajtón én megyek be előre. Kérem adjon tanácsot hogyan tudnám ezeket a problémákat leküzdeni.Segítségét és tanácsát előre is nagyon köszönöm.
Kedves Gazdi!
A Tükör módszer szemlélete alapján tanítás közben nem alkalmazunk semmilyen erőszakot. Addig beszélünk tanításról, amíg a kutya elsajátít egy feladatot. Ha a feladatot tudja (pl. 10ből 9szer végrehajtja) de bizonyos körülmények miatt nem akar dolgozni, nem együttműködő, nem érdekli a jutalom és a gazdát sem tiszteli így nem gátolja meg abban semmi, hogy mást csináljon akkor beszélhetünk fegyelmezésről és büntetésről. DE - és ez egy fontos De! – Azt tudni kell, hogy a kutyák általánosító képessége igen gyatra, ezért csak mert otthon tud egy feladatot még nem jelenti azt, hogy idegen helyen is. Erre meg kell tanítani, ami azt jelenti, hogy a kutya jelenlegi tudásának és teljesítményének megfelelő szintről kell felépíteni a gyakorlatot. NEM a kiképző szabja meg a jutalmazási időket, hanem a kutya tudásszintje. Ha fél percet bír ki akkor nem szabad kivárni a fél percet, amíg feláll. Fokozatosan lehet eljutni addig, hogy a kutya helyben marad hosszabb időre is. Az egész helyben maradás tanítását megnehezíti ha rendszeresen behívják a helyben maradásból a kutyát, mert így a kutya már ezt várja. Valójában magát a behívást minden kutya tudja, ezért amíg nem stabil a helyben maradás – és itt fölösleges ketté választani behívós meg nem behívósra – addig nem kell elhívni a kutyát a pozícióból, hanem vissza kell menni hozzá és úgy jutalmazni.
Amikor a kutya helyben maradása stabil – mondjuk a parkban is – és egyértelműen azért nem dolgozik bizonyos szituációkban mert a gazdának nincs tekintélye, akkor lehet büntetni a kutyát ha felkel, de csak tudatosan, előre végig gondolva, mert ha a kutyának nem megy át az üzenet, hogy „azért kapsz ki mert nem maradsz helyben” akkor félő, hogy megutálja a feladatot.
Azt tudnia kell, hogy egy energikus, pörgős terriernek a két-három séta hetente nem elég. Nem is a sétán van a hangsúly hanem azon, hogy mi történik a séta alatt. A pórázfegyelem, hogy a kutya nem húzza a pórázt nem tanítási feladat. A gazda, a vezető előjoga az, hogy Ő vezeti az akciót, a sétát és nem a kutya, tehát nem a kutya húzza a gazdát. Ez nem jutalomfalat kérdése, ezért a Tükör Iskolákon sétáltatási pórázfegyelmet alkalmazzuk. (Korábban már írtam róla részletesen.)
Amikor elérnek a futtatóra ott lehetőséget kell adni a kutyának, hogy kirohangálja magát, lehetőleg más kutyákkal, de végig kontrol alatt. Ezután érdemes egy kicsit dolgozni a kutyával, feladatokat végezni, labdázni stb. hogy ne csak fizikailag fáradjon.
Még egy dolgot el kell mondjak. Ha a kutya otthon jó, de idegen környezetben irányíthatatlan, akkor biztos, hogy nincs rendben a kapcsolatuk, a kutya nem tekinti önt vezetőjének így nem is fog szót fogadni idegen helyen. Ez sem önnek sem a kutyának nem tesz jót. Azt ajánlom, hogy olvassa el Korom Gábor – Újra Neked Ugatok! könyvét, amiben többek között a viszonyrendezésről, a kutya lényéről tudhat meg többet.
Sok sikert!
Nati Népszigeti Kutyaiskola Népszigeti Kutyaiskola