Hírek, cikkek
Mától kötelező a chipezés, és a láncok levétele!
2010.07.01-én lépett életbe az Állatvédelmi Törvény végrehajtási rendeletének 41/2010. (II. 26.) az a része, amely elrendeli, hogy eladni, vagy tulajdonjogát bármilyen módon átruházni - örökbeadás, ajándékozás - csak mikrochippel ellátott kutyát lehet.
A rendelet mindenkire vonatkozik, gyepmesterekre, állatvédőkre épp úgy, mint bármely állampolgárra. Gyakorlatban ez azt jelenti, hogy csak azt a kutyát nem kell chipezni, amelyik a jelenlegi gazdájánál marad, illetve a kölykök közül azokat aki a mamája mellett marad a mamája gazdájánál.
Le a lánccal!
A rendelet másik fontos részét képezi a kedvtelésből tartott állatok tartási körülményeinek szabályozása.
Az ilyen állatok tartási helyének olyan méretűnek kell lennie, hogy az állat fajára jellemzõ mozgási igényét ki tudja elégíteni. Lófélék és eb esetében a mozgási igény az állat mozgatása útján is kielégíthetõ, azonban esetükben is törekedni kell az olyan tartási módra, amely lehetõvé teszi az állat kedve szerinti mozgását.
Tilos:
- ebet tartósan 10 m2 -nél kisebb területen tartani
- ebet huzamosabb ideig 4 m-nél rövidebb eszközzel kikötve tartani
- patás állatot és ebet állandó jelleggel kikötve tartani
Mostantól kedves állatbarátok, bátran csöngessetek a szomszédhoz, ha a kutya egy két méter sugarú sárga körön raboskodik évek óta. (szerk)
Ebek csoportos tartása esetén pedig egyedenként legalább 6 m2 akadálytalanul használható területet kell biztosítani.
További fontos tudnivalók:
- A kedvtelésbõl tartott állatokkal kíméletesen kell bánni, azoknak szükségtelenül fájdalmat, szenvedést, illetve félelmet okozni nem szabad.
- Az ebek kikötéséhez, illetve vezetéséhez használt eszközöknek az állatra történõ rögzítésére kizárólag nyakörv vagy hám használható oly módon, hogy az az állat egészségét ne veszélyeztesse.
- A kedvtelésbõl tartott állat tartója köteles az állat életfeltételeinek kialakítása és a tartása során:
a) az adott faj viselkedési és szociális igényeit is figyelembe venni,
b) az állatot a fajának (fajtájának), korának, fiziológiai állapotának és tartási céljának (használatának) megfelelõen olyan takarmánnyal ellátni, amely annak jólétét szolgálja.
A hatályba lépett rendelet alapvetően az Állatvédelmi Törvény régóta várt végrehajtási rendelete, közismert nevén a "gömbakvárium rendelet". Több pontja ma is vitatott, kevesen hiszik, hogy lesz aki betartatja, és vajon arra használják-e a jegyzők, hogy a valóban rossz körülmények közt állatot tartók ellen fellépjenek, vagy megint a megfogható, felelős állattartókon fog csattanni az ostor? Eljut vajon a kistelepülésekig a hír, hogy kutyát nem lehet folyamatosan, rövid láncon, ház nélkül kikötve tartani?
A chipezés elmulasztását vajon hogyan akarják szankcionálni, ki lesz felelősségre vonható? Nyilván a vevő, hisz az eladó nem lesz utolérhető...
Azért reménykedünk, hogy csoda történik, és mostantól minden megszülető kutyába mikrochip kerül, majd valamennyi talált kutyát elvisz a megtaláló állatorvoshoz, ahonnan a regisztrált chip alapján azonnal haza is kerül...
Feljelenteni akkor érdemes, ha a feljelentő biztos abban, jogsértés történt.
Én óriásplakátokon láttam, hogy van valami Fehérkereszt állatvédő szervezet, aki - ha nem is állatrendőrséggel -, de valamiféle elkötelezettséggel rendelkezik az állatvédelem iránt. Én figyelemfelhívásnak szántam amit bejelentettem, és ha a sejtéseim igazolódnak, akkor lehet / érdemes feljelentést tenni.
Az a baj, hogy mindenki másra mutogat, hogy lépjen. Azt gondolom, hogy nemcsak plakátokon kell hírdetni, meg támogatást kérni, az állatvédő szervezeteknek, hanem nekik kellene lépni, ha a tudomásukra hoznak, mint én most egy állatkínzás- gyanús esetet.
Speciel ehhez az esethez semmi köze a rendeletnek. Ettől függetlenül is ezer törvényt, jogszabályt sértenek ott évek óta, és a rendőrök évek óta nem intézkednek.
Új kormányunk van, új rendőrfőnök, tegyél panaszt.
Hivatkozhatsz a helyi ebtartási rendelettől kezdve az állatvédelmi törvényen át az új rendeletre is, meg arra a fővárosi rendeletre is, ami évekkel ezelőtt megtiltotta élő állat árusítását közterületen. Jogalap van régóta, tenni lusták voltak.
Nagyon fontos, hogy megjelent ez a rendelet, de mint minden tv. annyit ér, amennyit betartanak belőle. Nem tudom, hogy a törvény előírásainak ki szerezhet jogszerűen érvényt? A rendőrség?
Az Őrs vezér téri aluljáróban rendszeresen látható egy hajléktalan 2 felnőtt, és egy kölyök kutyával. A felnőtt kutyák már reggel alszanak, mintha altatózva lennének. A kölyök kutya szinte egy helyben állt a gazdi mellett, ami nem jellemző a kölyök kutyákra. Véleményem szerint vagy megfélemlítették ( kínzással), vagy nyugtatózzák. Én mentettem, neveltem több, pár hetes/ hónapos kiskutyát, de fél éves korig egy percig sem voltak nyugton, folyton "ügyködtek, szaladgáltak. (Szerintem az volt a normális viselkedés).
Meg tudná nézni egy nálam jobban hozzáértő állatmentő, hogy hol- hogyan tartják ezeket a kutyákat, és nincsenek-e benyugtatózva?
Sajnálom a hajléktalanokat, de egyáltalán nem támogatom, hogy állatokat kényszerítsenek 2 m2 -nyi aluljáróban egy fekhelyen nap-mint nap senyvedni. Kérem a hivatalos állatmentőket, nézzenek a tartásuknak utána.
Előre is köszönettel...
Ha jól szervezed, akkor 1000 Ft/kutya meg lehet szervezni a kutyák chipezését a menhelyeken. Ennyiért lehet ugyanis chipet venni.
Minden szervezetnek van "házi" állatorvosa, aki valszeg vállalja a beültetését ingyen.
A regisztrációt meg a MÁOK állatvédő szervezeteknek ingyen biztosítja, csak kérni kell. Tudnivalók a cikkben található linken!
Igen, de mi a helyzet azzal a számtalan kóbor kutyával, akik közül legalább néhánynak próbál az ember segíteni. Őket ezek után inkább ott hagyják az út szélén a sorsukra? Hiába hoznak rendeletet, ha a hátteret nem biztosítják. Ez megint egy olyan "kutyabarát"-rendelet (vagy az lehet belőle), ami megnehezítheti a kutyák sorsát. Hol vannak a kulturált menhelyek (az a néhány ami van, már rég megtelt)? Miért engedik, hogy az amúgy fillérekből előállítható mikrochip ennyire drága legyen? Egy menhely esetében mennyibe fog kerülni az összes védencük mikrochipezése? Teljesen egyetértek a mikrochippel, csak nem ilyen feltételekkel. Azonkívül amennyi szörnyűséget lehet tapasztalni az állattartás területén (is). Ha egy őrült meg akar szabadulni a mikrochipes kutyájától, el lehet képzelni, hogy ezután mit fog vele tenni. Tyúk nélkül nem megyünk semmire a tojással - csak ha meg akarjuk enni, az utolsót is!
Igen... és remélem ez a rendelet be is lesz tartatva. Mert most egyszer szar mindenkinek, de épp a költségek miatt ha elterjed a híre talán megfontolják a népek, hogy felelőtlenül szaporítanak, vagy ivartalanítják a kutyájukat. Már 4 kölyök esetén olcsóbb az ivartalanítás
Jó hírnek tűnik - elméletben. Csak az (is) a szépséghibája, hogy egy mikrochip betétele 6-9 000 Ft állatonként, legalábbis vidéken. Ha meg csomót utazik az ember, akkor az utiköltség emészti fel a különbözetet. Több kóbor kutyának sikerült gazdit találnom. Ezek után az egyéb költségek mellett még ezt az igen komoly tételt is be kell kalkulálnom, ha kutyamentésre gondolok?
Egyetlen példát mondj légyszíves, amikor ténylegesen letöltendőt kapott valaki jogerősen az utóbbi 10 évben állatkínzásért!
Az állatkínzás bűncselekménynek számít. Már nem egy péda volt, hogy börtönbüntetésre ítéltek állatkínzókat. A tettenérés, a bűncselemény bizonyítása az ami nehéz! Ehhez összefogásra van szükség, hogy senki ne menjen el csukott szemmel az ilyen esetek mellett!